Biuro rachunkowe Warszawa Włochy | Zadzwoń: 22 699 42 66

Amber Biuro Rachunkowe Warszawa

Umowa o pracę zawierana zdalnie: nowa era kadrowa

AMBER Biuro Rachunkowe Warszawa > Baza wiedzy > Umowa o pracę zawierana zdalnie: nowa era kadrowa

W obliczu dynamicznego rozwoju cyfryzacji procesów kadrowo-płacowych i rekrutacyjnych, szczególnie widocznego podczas pandemii koronawirusa, polskie prawo pracy nadal poszukuje rozwiązań umożliwiających powszechne zawieranie umów o pracę w sposób zdalny. Do tej pory możliwość taka była dostępna głównie dla osób o zasobniejszym portfelu, jednak zmiany są na horyzoncie.

Aplikacja mObywatel ułatwia zawieranie umów o pracę

Dzięki aplikacji mObywatel, osoby nieposiadające kwalifikowanego podpisu elektronicznego mogą teraz zawrzeć umowę o pracę zdalnie, potwierdzając swoją tożsamość przez aplikację. Nowe funkcjonalności aplikacji, rozwijane przez jedną z agencji zatrudnienia przy zgodzie resortu cyfryzacji, otwierają przed użytkownikami nowe możliwości, eliminując potrzebę fizycznego spotkania z pracodawcą, co może generować oszczędności szczególnie dla osób szukających pracy w innych miastach lub za granicą.

Alternatywy dla podpisu kwalifikowanego

Tradycyjnie, brak możliwości fizycznego spotkania z przyszłym pracodawcą wymagał korzystania z podpisu kwalifikowanego lub prowadził do uciążliwej wymiany korespondencji listowej. Jednakże, koszty związane z podpisem kwalifikowanym, wymagającym specjalistycznego urządzenia, były znaczącym obciążeniem finansowym.

Digitalizacja procesów HR a umowy o pracę

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, obserwujemy przyspieszenie digitalizacji w obszarze HR. Firmy implementują własne portale pracownicze, oferując pracownikom dostęp do szerokiej gamy informacji i dokumentacji kadrowo-płacowej online. Pomimo tych postępów, brakuje przepisów prawnych umożliwiających zdalne zawieranie umów o pracę bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak szybko i skutecznie zawrzeć umowę o pracę zdalnie?

Proces zawierania umowy o pracę z wykorzystaniem aplikacji mObywatel jest prosty i szybki. System agencji rekrutacyjnej łączy swoje rozwiązania informatyczne z aplikacją, umożliwiając użytkownikom skanowanie kodu QR, wyrażenie zgody na przekazanie danych osobowych i podpisanie umowy online za pomocą jednorazowego podpisu kwalifikowanego. Cały proces może zająć zaledwie kilkanaście minut, co jest rewolucyjnym udogodnieniem w procesie zatrudnienia. To przykładowe wdrożenie może być przykładem rozwiązania do rozpowszechnienia u polskich pracodawców.

 

Źródło: https://www.prawo.pl/kadry/aplikacja-mobywatel-a-podpisanie-umowy-o-prace,526030.html

AMBER Biuro Rachunkowe Warszawa